Wady i zalety inwestowania w nieruchomości

Osiągnięcie finansowej stabilności, wiąże się ze zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa i satysfakcji z życia, przez co jest marzeniem większości osób. Jednym ze sposobów na znaczne powiększenie swoich dochodów oraz oszczędności jest inwestowanie w nieruchomości. Rozwiązanie to daje ogromne możliwości, ale oczywiście, jak każda forma inwestycji wiąże się także z ryzykiem. W tym artykule omówimy zarówno wady, jak i zalety inwestowania w nieruchomości. 

Zalety inwestowania w nieruchomości

  1. Pasywny dochód

Największa zaleta inwestowania w nieruchomości, to fakt, że posiadanie ich pozwala na generowanie pasywnego dochodu z tytułu wynajmu. To oznacza, że inwestor może otrzymywać dochód bez konieczności aktywnego angażowania się w pracę. Wynajem nieruchomości pozwala na regularny i stabilny przypływ gotówki.

  1. Zyski z kapitału

Inwestowanie w nieruchomości może przynieść wysokie zyski w przypadku, gdy nieruchomość jest kupiona po atrakcyjnej cenie, a jej wartość w przyszłości wzrośnie. Sprawia to, że sposób ten sprawdza się jako długoterminowa strategia inwestycyjna, która przynosi zyski w ciągu wielu lat.

  1. Ochrona przed inflacją

Inwestowanie w nieruchomości chroni kapitał przed inflacją, dzieje się tak, gdyż w przypadku wzrostu inflacji, wartość nieruchomości zwykle rośnie, a to oznacza, że inwestor może uchronić swoje oszczędności przed spadkiem wartości. 

  1. Dostępność kredytów hipotecznych

Wiele instytucji finansowych oferuje kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości. Oznacza to, że inwestycja jest możliwa nawet wtedy, gdy inwestor nie ma na nią wystarczającej ilości środków finansowych. 

Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Wady inwestowania w nieruchomości:

  1. Wymagany duży początkowy wkład finansowy

Inwestowanie w nieruchomości wymaga zazwyczaj dużej początkowej inwestycji, na którą wiele osób nie może sobie pozwolić. Najczęściej inwestorzy muszą dysponować wystarczającymi środkami finansowymi, aby pokryć koszty zakupu lokalu, a także późniejsze koszty jego remontu oraz utrzymania.

  1. Wymagane zaangażowanie w zarządzanie

Inwestowanie w nieruchomości wymaga zwłaszcza na początku zaangażowania w zarządzanie, nawet jeśli wynajęto zarządcę nieruchomości. Inwestorzy powinni  monitorować swoją nieruchomość i podejmować decyzje dotyczące remontów, opieki nad lokatorami, rozwiązywania problemów i wiele innych. Ważne jest także zdobycie odpowiedniej wiedzy, jeszcze przed zainwestowaniem, tak by odpowiednio wybrać nieruchomość.

  1. Możliwy spadek wartości

Wartość nieruchomości może być podatna na wahania w zależności od sytuacji rynkowej i ekonomicznej. Mogą wystąpić okresy, w których będzie ona niższa, niż wartość zainwestowanego kapitału, co oznacza straty finansowe. Podczas inwestowania konieczna jest świadomość tego ryzyka. 

Inwestowanie w nieruchomości ma zarówno liczne wady, jak i zalety. Przed podjęciem decyzji o inwestycji konieczne jest rozważenie wszystkich wspomnianych w artykule czynników. Pozwala to zminimalizować ryzyko, a także daje szanse na większe zyski. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z ekspertem i przeanalizowanie z nim wszystkich za i przeciw.