Jak ochronić swoje oszczędności przed inflacją?

Szalejąca inflacja sprawia, że coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób może uchronić przed spadkiem wartości swoje oszczędności. W tym artykule zaproponujemy kilka możliwych rozwiązań tego problemu. 

Czym jest inflacja?

Inflacja to nazwa zjawiska ekonomicznego, które charakteryzuje się ogólnym wzrostem poziomu cen w gospodarce w czasie. Mówiąc prościej, oznacza to, że za tę samą ilość pieniędzy można kupić coraz mniej produktów i usług. Innymi słowy, inflacja powoduje spadek siły nabywczej pieniądza. Oznacza to, że w sytuacji, gdy jej wskaźnik jest wysoki gromadzone przez lata oszczędności zaczynają znacznie obniżać swoją wartość.

Sposoby na ochronę oszczędności przed inflacją:

  1. Lokaty bankowe

Lokata bankowa jest umową pomiędzy klientem a bankiem, która polega na tym, że klient zdeponowuje w banku swoje środki na pewien czas, w zamian za określoną stopę procentową. Najczęściej stopa jest tym wyższa, im dłuższy jest termin. Lokata to bardzo bezpieczny, wygodny i łatwy do wprowadzenia sposób ochrony oszczędności przed inflacją. Nie wymaga dużego obeznania ani fachowej wiedzy. Nie wiąże się też z ryzykiem. Niestety stopa procentowa lokaty jest zwykle niższa niż zysk płynący z innych sposobów inwestycji. Dodatkowo jeśli inflacja stanie się wyższa niż oprocentowanie lokaty, wtedy jej wartość może przekroczyć zyski. 

Ubezpieczenia majątkowe – zobacz co warto o nich wiedzieć?

  1. Inwestycje

Inwestowanie w akcje, obligacje, nieruchomości albo kryptowaluty może pomóc zwiększyć wartość oszczędności w czasie, a tym samym uchronić je przed inflacją, a nawet przynieść jeszcze większy zysk. Warto jednak pamiętać, że inwestycje zawsze niosą ze sobą ryzyko, a dodatkowo wymagają sporej wiedzy i obeznania w temacie. Wybierając tę formę ochrony oszczędności, należy liczyć się z możliwością poniesienia strat.

  1. Inwestowanie w surowce

Szczególnie popularnym typem inwestycji jest nabywanie złota lub srebra, których wartość zwykle rośnie wraz z inflacją. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku obligacji, akcji, nieruchomości oraz kryptowalut nic nie jest pewne. Cena surowców może zmieniać się w czasie, przez co wybór tej formy ochrony przed inflacją przez osobę nieobeznaną w temacie także związany jest ze sporym ryzykiem.

  1. Zakup dóbr trwałych

Zakup dóbr trwałych, takich jak mieszkania lub samochody, może pomóc w ochronie przed inflacją, ponieważ wartość dóbr tego typu zwykle rośnie wraz z nią. Należy jednak pamiętać, że takie inwestycje związane są z późniejszymi kosztami utrzymania oraz sprzedaży posiadanych dóbr. 

  1. Oszczędzanie w walutach zagranicznych

W sytuacji gdy w kraju panuje wysoka inflacja, dobrym pomysłem może być oszczędzanie w obcych walutach. Najczęściej do tego celu, ze względu na ich stabilność, wybierane są; dolar, euro, funt, a także frank szwajcarski. Dodatkową korzyścią z takiego sposobu składowania pieniędzy mogą być bardziej atrakcyjne oprocentowania zagranicznych lokat. Jednakże oszczędzając w innych walutach, także trzeba liczyć się z pewnym ryzykiem i być gotowym na ewentualną zmianę kursu. 

Podsumowując, istnieją różne sposoby na ochronę oszczędności przed inflacją. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Większość wiąże się z pewnym ryzykiem. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przemyśleć, który sposób najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Dobrym pomysłem może być także zasięgnięcie porady eksperta.