Gra planszowa jako wstęp do rozwoju umiejętności finansowych

Niezwykła gra planszowa, jaką jest Cashflow, została opracowana przez amerykańskiego biznesmena Roberta Kiyosakiego jako nowoczesna forma będąca połączeniem zabawy i pozyskiwaniem wiedzy na temat rynku finansowego. Przygotowana została dla maksymalnie sześciu osób biorących udział w tej grze jednocześnie. Aktualnie możemy spotkać się z trzema jej wersjami: Cashlow 101, Cashlow 201 i grą multimedialną dostępną on-line, która jest całkowicie darmową opcją umożliwiającą zetknęcie się z rzeczywistością finansową.

Planszowe odmiany tej gry składają się z planszy, kości do gry, zasad gry, kart gracza z przydzielonymi zawodami, szacowanymi dochodami i wydatkami oraz kartami, dzięki którym możemy wybrać możliwość dokonania korzystnej inwestycji lub też możemy wylosować niekorzystne zdarzenie rynkowe. Do gry dołączone są także pliki z kartami, na których podsumowujemy przeprowadzane przez nas transakcje finansowe.

Przed rozpoczęciem gry losujemy kartę, na której mamy przypisany określony zawód postaci i jej dochody oraz wydatki. Wybieramy także jedno z marzeń dostępnych na planszy, które będziemy mogli zrealizować, jeśli uda nam się wyjść z „wyścigu szczurów”. Wyrzucając odpowiednią liczbę oczek na kostkach, poruszamy się w obrębie małego wyścigu szczurów do momentu, w którym nasze dochody będą wyższe niż nasze wydatki. W momencie, w którym uda nam się tego dokonać, przemieszczamy się na drugi tor, w którym gramy już o wyższe stawki finansowe. Wygrywa ta osoba, której uda się uzyskać odpowiedni dochód i zrealizować swoje marzenia.

Zamierzeniem gry jest sprawdzenie się w teoretycznych warunkach rynku finansowego i doskonalenie swoch umiejętności. Przybliża też skutecznie pewne informacje, jakie musimy opanować, jeżeli chcemy stać się prawdziwymi graczami w rzeczywistym rynku. Przy okazji możemy też dowiedzieć się, w jaki sposób możemy zbankrutować, w które inwestycje powinniśmy zainwestować, a które są mniej korzystne i nieefektywne.

Gra sama w sobie pozwoli nam spędzić czas z przyjaciółmi w sposób i przyjemny, i jednocześnie nauczy nas wielu ciekawych informacji. W pewnych kręgach cieszy się coraz większą popularnością. Zdecydowanie umożliwi nam zderzenie się z rzeczywistym rynkiem finansowym.