Jak zabezpieczyć swoją przyszłość? Porozmawiajmy o IKZE

Emerytura to bardzo ważne świadczenie, które pomaga nam funkcjonować w społeczeństwie dzięki dostarczaniu nam comiesięcznej kwoty w zamian za przepracowanie odpowiedniej ilości lat. Jednak co zrobić, jeśli chcemy otrzymać dodatkowe zabezpieczenie? Zobaczmy.

IKZE – czym właściwie jest?

IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Jest to forma ubezpieczenia w naszym kraju, która stanowi III filar emerytalny. Konto pozwala nam na przechowywanie i gromadzenie środków, aby później przeznaczyć je na dodatkową część naszej emerytury.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego może założyć każdy. Wszelkie jej regulacje są zapisane w ustawie z dnia 25 marca 2011 roku o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych. Na IKZE można wpłacać rocznie 1,2-krotność miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

IKZE możemy założyć przez między innymi fundusze inwestycyjne, domy maklerskie, zakłady ubezpieczeń na życie, banki lub w dobrowolnym funduszu emerytalnym, które zostało utworzone przez powszechne towarzystwo emerytalne.

Należy pamiętać, że z konta IKZE nie mamy możliwości wypłaty części środków. Jeśli chcemy je odzyskać wówczas musimy ubiegać się o zwrot wszystkich środków zgromadzonych na nim. Cały proces jest opodatkowany podatkiem PIT.

Wypłacić pieniądze możemy po skończeniu 65 roku życia, po 5 letnim wpłacaniu środków lub w przypadku śmierci oszczędzającego.

W 2021 roku możemy na konto IKZE wpłacić maksymalnie 6310,80 zł.

ZOBACZ TEŻ: Z czego wynika gwałtowny wzrost inflacji?

Dlaczego warto zainwestować w IKZE?

IKZE to przede wszystkim wiele korzyści. Główną jest zabezpieczenie nas na przyszłość, podczas gdy nie będziemy już zdolni do pracy. Jest to ważne, aby zapewnić sobie godne życie i zacząć oszczędzać.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to również ulga podatkowa. Kwoty, które tam wpłacamy mogą być odliczone od dochodu. Dodatkowo zwalnia to od płacenia podatku tzw. Belki. Oznacza on konieczność opodatkowania zysku wypracowanego przez fundusz inwestycyjny.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to krok, który podejmujemy podczas dojrzenia do odpowiedniego wieku. Wówczas zwracamy uwagę nie tylko na chwilę obecną, ale również na to, co może nas czekać za kilkadziesiąt lat. Jest to doskonały sposób na to, aby bez większych ograniczeń zyskać nawet 300 tysięcy złotych na życie. Kwota ta pozwoli nam na zadbanie o siebie, ale również o bliskich. Kwota po naszej śmierci może być dana odpowiedniej osobie, którą sami wyznaczymy.