Czym jest i w jaki sposób wypełnić zbliżającą się deklarację podatkową?

Przełom lutego oraz marca to burzliwy dla podatników termin, dzięki któremu każdy z nas będzie mógł otrzymać szczegółowe dane dotyczące swoich zarobków. Jednocześnie możemy otrzymać zwrot nadpłaty, która cieszy nasze portfele. W jaki sposób wypełnić odpowiednie wnioski oraz czym właściwie są? Zobaczmy.

Czym właściwie jest PIT?

PIT to Personal Income Tax, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Potocznie PITem możemy określić również wiele różnorodnych druków, które służą nam do wypełniania deklaracji. Są one konstruowane w Polsce przez Ministerstwo Finansów.

Podatek to nic innego jak obowiązkowe świadczenie pieniężne, które pobierane jest przez państwo. Jest to proces, który nie ma jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego. Cała suma trafia na potrzeby zadań publicznych takich jak różnorodne inwestycje lub urzędy.

Dlaczego otrzymujemy nadpłaty lub niedopłaty?

Nadpłatę oraz niedopłatę otrzymujemy, ponieważ w złożonej przez nas deklaracji podatkowej może okazać się, że zaliczki były wyższe, niż kwota, która wynika z tego dokumentu.

ZOBACZ TEŻ: Z czego wynika wzrost inflacji?

W jaki sposób wypełnić deklarację podatkową?

Deklarację podatkową możemy w łatwy sposób wypełnić przez Internet. Ten sposób jest najwygodniejszy dla płatnika, ponieważ nie wymaga od niego wykonania większych działań. Najbezpieczniejszym miejscem do wypełnienia deklaracji będzie strona e-pit. Jest ona bezpłatna oraz prowadzona przez organy państwowe. Zalogujemy się do niej przez wybrane konta bankowe, profil zaufany lub aplikację mObywatel. Osoby, które nie posiadają powyższych kont mogą bez problemu wejść do portalu podając dane podatkowe takie jak PESEL, kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 rok, kwotę przychodu jednej informacji za 2020 rok oraz potwierdzenie nadpłaty. Wszystkie te dane znajdziemy na naszych PIT-11 z poprzednich lat.

O czym warto wiedzieć?

Warto wiedzieć o tym, że istnieje także PIT zerowy. Jeśli przychody osoby do 26 roku życia nie wyniosą określonej w danym roku podatkowym kwoty będzie ona zwolniona z podatku. Oznacza to, że po wypełnieniu deklaracji podatkowej nasza kwota zwrotu wyniesie zero złotych. Reguła tyczy się jedynie przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia.

PIT to ważny element w życiu każdego z nas. Zawsze należy o nim pamiętać, aby uniknąć wielu nieprzyjemnych kar. Deklarację podatkową można składać już od 15 lutego 2022 roku. Warto zrobić to jak najwcześniej, aby cieszyć się spokojnym sumieniem.