Obniżka VAT na niektóre produkty – do kiedy potrwa i ile możemy na niej zyskać?

Podatki to nieodłączny element życia każdego podatnika. Dzięki nim państwo może się rozwijać oraz tym samym poprawiać komfort życia wszystkich ludzi, którzy w nim mieszkają. Od jakiegoś czasu obowiązuje nas obniżka VAT. Co właściwie oznacza? Zobaczmy.

Obniżka VAT od A do Z

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest VAT. VAT to inaczej Value-added tax, czyli podatek od towarów i usług. Jest on regulowany ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. VAT dotyczy między innymi eksportu, importu, dostawy oraz różnorodnych świadczeń towarów.

Obniżka VAT to propozycja rządu, która ma pomóc obywatelom Polski lepiej kontrolować swoje wydatki w obliczu rosnącej inflacji. VAT został obniżony lub zniesiony na wybrane produkty. Część planu Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. obniża:

  • Paliwo z 23% na 8%
  • Gaz z 23% na 0%
  • Ciepło z 23% do 5%
  • Energię elektryczną z 23% na 5%

Ponadto wprowadzony został zerowy VAT na gaz ziemny, nawozy oraz żywność i napoje. Przy zakupach spożywczych za 200 złotych możemy zaoszczędzić 10 złotych.

Obniżka VAT trwa już od 1 lutego a skończy się 31 lipca 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ: Jak wygląda inwestycja w IKZE?

Jak długo potrwa obecny wzrost inflacji?

Obecnie inflacja nieustannie postępuje. Przez to pomimo wprowadzonej obniżki VAT możemy dostrzec rosnące ceny między innymi paliwa. Na początku lutego za litr benzyny 95 zapłaciliśmy około 5,16 złotego. Aktualnie cena wynosi nawet 5,40 złotego. Obecna sytuacja inflacyjna w Polsce spowodowana jest głównie przez wzrost cen produktów ropopochodnych, które między innymi wykorzystywane są w transporcie. Eksperci mówią, że inflacja może gwałtownie rosnąć nawet do połowy bieżącego roku. Problem ten dotyka jednak wiele państw szczególnie w Europie. Jednak jest on najbardziej dotkliwy od blisko 21 lat.

Podatek VAT to bardzo istotny element w działaniu budżetu każdego kraju na świecie. Dzięki niemu możemy nieustannie rozwijać nasze otoczenie zmieniając je na lepsze. W czasie kryzysu dobrym pomysłem będzie zainwestowanie pieniędzy w nieruchomości, kryptowaluty lub złoto. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się bezpieczeństwem finansowym na wiele długich lat. Możemy w ten sposób również zyskać duży zastrzyk gotówki. Na czas kryzysu warto również zacząć oszczędzać, ponieważ dzięki temu nie tylko zdobędziemy dodatkową część gotówki, ale również lepiej zapanujemy nad wydatkami i uświadomimy sobie na co tak naprawdę je przeznaczamy. Jest to ważne szczególnie w przypadku dużych rodzin.