Jak zaoszczędzić pieniądze w nowym roku?

Pieniądze oraz idące za nimi przychody i wydatki to elementy życia codziennego każdego człowieka. Warto jednak przy swoich postanowieniach noworocznych zapisać na swoją listę kilka pozycji, które przyczynią się do sukcesywnego oszczędzania. Jak powinny brzmieć? Odpowiadamy.

Będę sumiennie odkładał pieniądze w każdym tygodniu

Niezależnie czy to 5, 10, czy może 100 złotych – ważna jest regularność. W nowym roku zwracajmy uwagę na to, czy potrafimy oszczędzać w sposób ciągły. Nie róbmy tego jednak tylko raz na miesiąc, lepiej będzie gdy rozważymy odkładanie co tydzień.

Większa częstotliwość w odkładaniu pieniędzy sprawi, że szybciej dostrzeżemy, jak nasza skarbonka przybiera na wadze oraz objętości. Zmotywuje nas to do dalszego oszczędzania.

Nie możemy zapomnieć jednak o takiej oczywistości, jaką są trudniejsze czasy w życiu. Wtedy zamiast wcale, postarajmy się wrzucić nawet symboliczną złotówkę, która nie przerwie naszej regularności. Najlepiej w tym celu ustawić skarbonkę lub inny przedmiot taki jak słoik w centralnym miejscu w domu. Możemy do niego wrzucać na przykład resztę za zakupy spożywcze. Po paru miesiącach będziemy mogli już zainwestować w swoje marzenia oraz rozwój.

ZOBACZ TEŻ: Inwestycje w nieruchomości – jakie niosą zagrożenia?

Ograniczę niepotrzebne wydatki

Niepotrzebne wydatki… Jak właściwie można je zdefiniować? Otóż będą to wszystkie wydatki, które nie są nam potrzebne na dłuższy okres czasu. Przykładami będzie między innymi zakup “wielofunkcyjnego urządzenia, które każdy powinien posiadać w swoim domu”. Jeśli przez wiele lat żyliśmy bez niego, być może wcale nie jest ono takie potrzebne?

Niepotrzebnymi wydatkami możemy określić również swoje przyjemności w postaci słodyczy, fast foodów oraz wyjść na miasto. Oczywiście, musimy dbać o swoje zdrowie psychiczne oraz samopoczucie rozpieszczając się, jednak zredukujmy to do minimum. Dzięki temu nie tylko będziemy mogli zaoszczędzić pieniądze, ale również poprawimy swoje zdrowie.

Moje inwestycje będą przemyślane

Inwestowanie – brzmi to dobrze, szczególnie, że możemy pomnożyć swoje pieniądze. Należy jednak wiedzieć, że tak samo jak możemy zyskać, tak możemy również stracić. Przyjrzyjmy się inwestycjom, które zrealizowaliśmy w całym 2022 roku. Jakie były ich rezultaty? Co przyniosło nam najmniejsze zyski? Czy jakieś inwestycje były szczególnie nierentowne?

Warto zastanowić się nad tymi pytaniami oraz dojść do wniosku, w jakich sferach inwestowania nie jesteśmy do końca skuteczni. Być może warto ograniczyć wydatki związane z kryptowalutami na rzecz chociażby o wiele bezpieczniejszych lokat lub obligacji.

W tym roku warto zastosować się do wymienionych postanowień. Dzięki temu będziemy bogatsi o kilkaset złotych, które z pewnością potrafią uratować w niejednym kryzysie podczas szalejącej inflacji.