Kto może pomóc nam w deklaracjach podatkowych za 2022 rok?

Stary 2022 rok to już historia, jednak aby zamknąć ją na dobre, musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać naszego rozliczenia PIT. Dla niektórych będzie to powód do radości, dla innych do smutku, jeszcze inni pozostaną niewzruszeni. W jaki sposób mimo wszystko sobie z nim poradzić? Sprawdzamy.

Kto powinien złożyć deklarację podatkową?

Otóż wszystkie osoby, które uzyskały jakikolwiek dochód w 2022 roku, mają obowiązek złożenia takiej deklaracji. Wynika to z prawa podatkowego, który taką powinność deklaruje jasno i wyraźnie.

Deklaracja ma posłużyć głównie uregulowaniu zaległości podatkowych, które powiązane są z konkretnym rodzajem umowy. Niektórzy będą mogli liczyć na zwrot podatku, inni jednak będą musieli uiścić należność.

Aktualne progi podatkowe znajdziesz np. tutaj.

Taka deklaracja powinna wpłynąć od nas bezpośrednio z miejsca pracy. Dzięki temu można będzie poznać wartość, którą zarobiliśmy w konkretnym roku kalendarzowym. To ważne, aby móc porównywać swoje zarobki oraz poprawiać o nich świadomość.

ZOBACZ TEŻ: Jak w tym roku zaoszczędzić?

Czy składanie deklaracji jest trudne?

A więc samo składanie deklaracji z pewnością nie jest trudne. Powstała do tego specjalna rządowa strona, na którą możemy zalogować się poprzez podanie podstawowych danych z deklaracji. Klikając kilka przycisków, można przejść przez cały proces rozliczania bez szwanku.

Sytuacja jednak nieco się komplikuje, gdy podejmowaliśmy pracę za granicą lub jesteśmy przedsiębiorcami. Wtedy deklaracje mogą okazać się na tyle skomplikowane, że będzie trzeba przeanalizować je dokładnie oraz szczegółowo.

W przypadku właścicieli firm należy również pamiętać o rozliczeniach dla wszystkich pracowników, co jest na głównie przedsiębiorcy.

Jak radzić sobie z deklaracjami?

Jeśli mamy jakiekolwiek problemy z rozliczeniami PIT, powinniśmy udać się do najbliższego biura rachunkowego lub księgowego oraz zapytać o pomoc fachowca. Księgowi to najlepsi przyjaciele podatników, którzy dokładnie wiedzą, jak rozwiązać każdy problem.

Jednocześnie specjaliści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że deklaracja nie jest dla wszystkich łatwa do wypełnienia, dlatego nie jest to usługa kosztowna. Waha się w dranicach kilkudziesięciu złotych w przypadku osób prywatnych.

Jeśli chodzi o deklaracje podatkowe za 2022 rok, to powinniśmy skorzystać z usług, jakie oferuje nam księgowa. Dzięki temu można będzie rozwiązać wiele różnorodnych niepewności, które z pewnością mogą się wtedy pojawić. Dzięki księgowej nie popełnimy żadnego błędu, który mógłby zmusić nas do ponownego rozliczenia.