Umowa o pracę, dzieło oraz zlecenie – która z nich jest najlepsza dla pracownika w 2021 roku?

Umowy to niezbędne minimum jakie wymagane jest od pracodawcy, aby jego pracownicy mogli legalnie wykonywać swoje obowiązki za określoną stawkę. Nie każdy jednak wie jaka jest między nimi różnica oraz która może okazać się dla nas najlepsza. Jaka jest odpowiedź? Zapraszamy do artykułu.

Umowa zlecenie

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, która jest popularna szczególnie na początku podjęcia się przez nas pracy. Wynika to przede wszystkim ze swobody przy wyborze miesięcznych przepracowanych godzin. Może to być zarówno mała jak i duża ilość, która przyniesie nam satysfakcjonujący dochód. Umowa zlecenie to również brak jakichkolwiek problemów przy rezygnacji – ten punkt ma jednak swoje wady oraz zalety. Z jednej strony możemy rozwiązać umowę sami nawet w ciągu jednego dnia, z drugiej jednak to samo może zrobić pracodawca. Oczywiście umowa zlecenie może mieć swoje własne zasady w tej kwestii, które będą uregulowane w dokumencie. Umowa zlecenie to dobre rozwiązanie dla osób uczących się – jeśli nie ukończyli oni 26 lat mogą oni nie płacić składek na ZUS.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze stanowiska w 2021 roku!

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło to umowa, która zawierana jest między zlecającym a przyjmującym wykonanie danej czynności (dzieła). Osoba, która wykonuje dzieło otrzymuje zapłatę wtedy, gdy odda zlecającemu wykonaną czynność. Warto pamiętać, że tej rodzaj umowy nie zapewnia nam odprowadzania składek na ubezpieczenie. Ten rodzaj umowy jedynie podlega opodatkowaniu dochodowemu od osób fizycznych. Jest ona korzystna, ponieważ możemy wykonywać ją gdzie i kiedy chcemy. Pracodawca nie narzuca nam wymiaru czasu pracy, tak jak w przypadku innych umów.

Umowa o prace

Umowa o prace to umowa, która obejmuje szereg oświadczeń między pracownikiem a pracodawcą. Decydując się na nią musimy liczyć się z wykonywaniem danej czynności pod nadzorem przełożonego, w określonym przedziale czasu oraz miejscu. W tej umowie mamy prawo do między innymi wynagrodzenia minimalnego, płatnego urlopu macierzyńskiego czy też uregulowanego czasu pracy. Jest to najlepsza według specjalistów umowa w 2021 roku, ponieważ dzięki niej mamy pewność, że jesteśmy objęci ubezpieczeniem oraz pracujemy w oparciu o Kodeks Pracy.

W 2021 roku najlepiej jest zdecydować się na umowę o pracę. Dzięki niej zyskujemy stabilne źródło dochodu, który pozwoli nam na spokoje życie. Dodatkowo odprowadzane są od nas składki zdrowotne, dzięki czemu pracujemy na naszą emeryturę oraz ubezpieczenie.