Giełda – każdy w swoim życiu na pewno o niej słyszał. Wiele osób spróbowało tam swoich sił. Skutek czasem przyniósł dochód lub straty. Jednak czym właściwie jest giełda i jak najlepiej w nią inwestować? Zobaczmy.
Giełda – podstawy.
Giełda, a raczej Giełda Papierów Wartościowych to instytucja publiczna, która polega na używaniu instrumentów finansowych takich jak obligacje, akcje, prawa poboru, opcje czy też kontrakty terminowe. Podczas trwania giełdy spotykają się ze sobą przedsiębiorstwa chcące pozyskać dodatkowy kapitał na własne inwestycje oraz inwestorzy, którzy go oferują. Cały proces polega na wzbogaceniu się na nim. Inwestor kupują akcje oraz czeka na ich wzrost. Transakcje na giełdzie są zawierane w sposób bezpieczny, ponieważ działają za pośrednictwem konta maklerskiego, który kontroluje Nadzór Finansowy. Dzięki temu inwestor ma pewność, że zakupione transakcje do niego wrócą, a sprzedane akcje zostaną odpowiednio wynagrodzone.
Obligacje, akcje, prawa poboru, opcje oraz kontrakty terminowe – czym są?
Instrumenty finansowe, bo takimi są wyżej wymienione, to podmioty, które pomagają nam w szybki i łatwy sposób przeprowadzać i rozliczać transakcje finansowe. Obligacja to specjalistyczny papier wartościowy, który posiada emitent. Jest on dłużnikiem nabywcy obligatariusza. Wykupując obligacje oczekujemy spełnienia określonego świadczenia, czyli zwrotu pożyczki wraz z odsetkami. Akcje to papiery wartościowe, które posiadają charakter majątkowy oraz niemajątkowy. Jest to ułamek kapitału oraz dokument, który wystawia spółka. Dzięki niej możemy między innymi brać udział w zgromadzeniach akcjonariuszy oraz podzielać majątkiem spółki w razie jej likwidacji. Prawa poboru to zachowanie przez dotychczasowych akcjonariuszy proporcjonalnego udziału w kapitale akcyjnym. Inwestorzy mają dzięki temu pierwszeństwo przy zakupie nowych akcji danej spółki. Opcja daje posiadaczowi prawo do nabycia lub sprzedaży danego produktu po cenie, która jest ustalana z góry. Daje to zabezpieczenie przed spadkiem jej wartości. Kontrakty terminowe to z kolei umowy sprzedaży, które polegają na tym, że kupujący zobowiązuje się do nabycia, a sprzedający do sprzedaży w określonym z góry czasie po odpowiedniej cenie określonej ilości instrumentu bazowego. Mogą to być wartości ekonomiczne takie jak akcje, waluty czy indeksy giełdowe.
Jak inwestować na giełdzie?
Po pierwsze należy zdobyć odpowiednią wiedzę na ten temat. Doświadczone osoby stanowczo odradzają stawiać jedynie na szczęście. Jest to wielkie ryzyko, które może odnieść sukces, jednak również i stratę. W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości co do zdobycia wiedzy o giełdzie. Jest wiele książek, materiałów w internecie oraz poradników chociażby na platformie YouTube. Należy skupić się na analizie technicznej oraz fundamentalnej. Jeśli posiadamy już odpowiednią wiedzę możemy zarejestrować swój rachunek maklerski lub otworzyć konto Forex. Służy on do przechowywania oraz obracania papierami wartościowymi oraz innymi instrumentami finansowymi. Umowę można podpisać bezpośrednio w punkcie obsługi klienta lub złożyć wniosek przez internet. Posiadając już rachunek powinniśmy wpłacić na niego pieniądze. Ich ilość jest już uzależniona od preferencji inwestora. Jeśli chcemy kupić akcje musimy złożyć zlecenie. Jest to proces, który odbywa się całkowicie przez internet. Możemy zaoferować sprzedaż lub kupno. Aby udoskonalić swoje umiejętności warto jest poćwiczyć grę na giełdzie na symulatorze. Pomoże nam to ocenić naszą wiedzę oraz wziąć pod uwagę ewentualne ryzyko związane z inwestowaniem. Początkujący powinni wykazywać się dużą systematycznością. Należy zarządzać swoim kapitałem oraz być na bieżąco. Zdobywanie informacji da nam lepsze rozeznanie.
Jak inwestować na giełdzie w 2021 roku?
Po pierwsze nie ulegajmy emocją. Jest to kluczowe w szczególności podczas szybko zmieniających się danych w czasie pandemii. Nie działajmy bez planów i zamierzeń. To ich brak najczęściej skutkuje złymi wynikami. Nie ufajmy zupełnie konkurencji. Należy do wszystkiego zachowywać dystans. W 2021 roku na giełdzie warto zainwestować w e-handel. W szczególności specjaliści polecają beneficjentów takich jak Tim. Spółka ma rosnącą sprzedaż oraz wysoki udział kanału online. Wzrost sprzedaży obserwuje się również w Oponeo. Jest to dystrybutor opon i felg. Ponadczasowym oraz odpornym na COVID-19 okazał się również Auto Partner, który oferuje autoczęści. Ma on bardzo dużą stabilność na rynku giełdowym.
Leave a Reply