Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta w banku?

Każda osoba powinna mieć swoje własne konto bankowe. Bez konta w banku bardzo trudno jest dzisiaj funkcjonować. Robienie przelewów czy otrzymywanie wynagrodzenia – to wszystko odbywa się przy wykorzystaniu konta indywidualnego. Konto indywidualne to po prostu rachunek rozliczeniowy osobisty. Każde konto posiada swój indywidualny numer złożony z dwudziestu sześciu cyfr. Wybierając bank, w którym będzie się posiadało konto, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Najważniejszy to jednak opłaty. Konto indywidualne w większości banków jest darmowe, ale dotyczy się to braku opłat za jego prowadzenie.

Konto bankowe może być bezpłatne

Za chwilę wejdzie w życie ustawa o darmowym rachunku bankowym, ale skorzystać z takiego konta będą mogły tylko te osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały konta w banku. Bezpłatne konto bankowe dla nowych klientów będzie miało ograniczenia co do licznych darmowych przelewów. Tak naprawdę każdy może mieć bezpłatne konto w banku. Trzeba tylko znaleźć bank, który oferuje takie konto wszystkim klientom. W wielu bankach możemy liczyć na darmowe prowadzenie rachunku i darmowe przelewy bez limity. Do tego trzeba zwrócić uwagę na koszty wypłaty swoich pieniędzy z bankomatów własnych i obcych. Większość banków ma też warunki dotyczące korzystania z karty płatniczej. Jeśli chcemy mieć kartę do konta darmową to musimy nią wydać bezgotówkowo określoną sumę miesięczną. Wybór konta bankowego jest bardzo prosty, bo wystarczy skorzystać z internetowych portali do porównywania ofert. Konto bankowe można też wybrać na podstawie rankingów oraz opinii innych klientów na forach internetowych.

Promocje dla zakładających konto osobiste

W wyborze konta bankowego mogą też pomóc promocje oferowane przez banki. Najczęściej są to dodatkowe profity za otwarte konto bankowe, ale trzeba spełnić kilka konkursowych warunków. Można otrzymać zwrot transakcji albo dodatkowe środki na konto. Jeśli decydujemy się na konto w promocji to dokładnie sprawdźmy jej warunki oraz szczegóły zawieranej umowy. Promocje mogą dotyczyć darmowości konta przez określony czas. W pierwszym okresie uda nam się na pewno oszczędzić sporo pieniędzy ale należy pamiętać, że po upływie okresu darmowego konto bankowe może się okazać bardzo drogie. Jeśli nie mamy pewności, co do oferty na konto, dopytajmy o wszystkie szczegóły doradcy w banku. Chcąc założyć konto bankowe trzeba posiadać ważny dokument tożsamości. Za taki dokument uznaje się dowód osobisty bądź paszport. Formalności związane z założeniem konta trwają kilkanaście minut. Żyjemy jednak w czasach mobilności, dlatego w wielu bankach konto bankowe możemy otworzyć przez internet.

Konto w banku a dostęp przez internet

Dzisiaj prawie wszystkie banki oferują konto z dostępem przez internet. To zupełnie naturalne, że nie trzeba przychodzić do placówki, bo wystarczy posiadać bankowość elektroniczną. Klienci posiadający konto bankowe mają również dostęp do bankowości przez internet. Można elektronicznie puścić przelew, wziąć pożyczkę czy założyć dodatkowe konta, na przykład walutowe. Nowoczesne konto w banku to również dostęp przez aplikację mobilną zainstalowaną na telefonie komórkowym. To jest przyszłość bankowości, ponieważ większość banków już dzisiaj stawia na pełną mobilność swoich klientów. Konto bankowe z dostępem przez internet i telefon jest dzisiaj standardową ofertą wszystkich poważnych banków. Decydując się na usługi konkretnego banku trzeba się dowiedzieć, czy konto bankowe osobiste ma dostęp właśnie przez takie nowoczesne technologie jak smartfon.