Jakie nowe podatki wprowadził rok 2021? Nowy Polski Ład.

Co jakiś czas zostają wprowadzone nowe podatki. Nie wszyscy jednak śledzą je na bieżąco oraz dowiadują się o nich w ostatniej chwili. Jakie podatki wprowadził rok 2021? Zobaczmy.

Czym właściwie jest podatek?

Podatek to świadczenie pieniężne, które pobierane jest przez Państwo lub jednostkę samorządu terytorialnego, bez świadczenia wzajemnego. Warto pamiętać, iż jest on obowiązkowy oraz wykorzystuje się go na potrzeby realizacji zadań publicznych. Jest to między innymi skarb państwa, gminy, powiaty czy też służba zdrowia. Podatki mogą dzielić się na bezpośrednie (nałożone na dochód lub majątek) lub pośrednie (przedmioty spożycia). Według polskiego prawa podatki muszą być nieodpłatne, przymusowe, powszechne oraz bezzwrotne.

Co wprowadził Nowy Polski Ład?

Nowy Polski Ład to pakiet zmian prawnych, który wprowadza szereg zmian podatkowych oraz modyfikuje obciążenia fiskalno-składkowe w 2021 roku. Mówi on o wyższych kosztach uzyskania przychodu dla osób pomiędzy 6-8 tyś. złotych miesięcznie, pracy minimalnej, która pozostaje bez podatku do 1650 zł czy też uldze dla powracających z zagranicy. Upraszcza on także zakres cen transferowych, pozostawia neutralność VAT w ramach grup kapitałowych oraz wprowadza opcjonalne opodatkowanie VAT instytucji finansowych.

Podatek cukrowy.

Podatek cukrowy to nowa forma podatku, który wystąpił w 2021 roku. Nałożony on został na napoje, które posiadają w składzie cukier, kofeinę lub sztuczne środki słodzące. Oprócz zwykłych napojów został on użyty także do alkoholu. Składa się on z dwóch części. Jedna z nich jest stała i wynosi 50 groszy za litr napoju z cukrem oraz 10 groszy za litr napoju z zawartością kofeiny lub tauryny. Druga część jest zmienna. Wynosi ona 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5g/100 ml.

Podatek od plastiku.

Podatek od plastiku to bardzo pożyteczna dla środowiska forma pozyskiwania pieniędzy. Od stycznia 2021 roku Unia Europejska wprowadziła owy podatek na wszelkie przedmioty, które nie zostały poddane recyklingowi. Wynosi on 0,8 euro za kilogram nieoddanego plastiku. Jeśli chodzi o przeliczenie na polskie standardy jeszcze nie zostało to do końca sprecyzowane.

Podatek od reklamy.

Podatek od reklamy to nowa forma podatku, który zostanie wprowadzony 1 lipca 2021 roku. Dotyczy on wszelkich reklam telewizyjnych, radiowych oraz internetowych. W zależności od dochodów procent będzie się zmieniał. Cały zysk będzie przeznaczony do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podatki to bardzo ważny fundament każdego państwa. Dzięki nim może się ono rozwijać. W Polsce podatki zmieniają się statystycznie co kilka lat. Czasami jednak drobne korekty ustalane są co roku. Proces zmiany podatków powinien być śledzony szczególnie przez przedsiębiorców, ponieważ to ich najczęściej dotyczą.

ZOBACZ TEŻ: Jak wybrać konto w banku z korzyścią dla siebie!